سايت كيف دستي
مدل كيف, كيف دوشي چرم, كيف دوزي با پارچه, كيف چرمي دست دوز, آموزش دوخت كيف دستي چرم زنانه, كيف چرم مجلسي زنانه, كيف پول چرم

آموزش چرم دوزي

گام اول : وسايل مورد نياز

وسايل مورد نياز
وسايل مورد نياز

يك كاتر يا چاقوي تيز
سوزن چرم دوزي
نخ موم خورده
دو تكه چرم آماده شده براي دوختن
پايه چرم دوزي (اختياري اما بسيار كارآمد)

بجاي پايه چرم دوزي مي‌توانيد از هر ابزار و سيله ديگري كه كاركرد مشابه داشته باشد، مي‌توانيد استفاده كنيد. مثلاً مي‌توانيد دو تكه چرم را با دو گيره لباس بهم وصل كنيد تا مجبور نباشيد با دست تان چرم را نگه داريد. خودتان هم مي‌توانيد با وسايل ابتدايي يك پايه دوخت چرم بدوزيد. دوخت چرم وقتي هر دو دست تان آزاد باشد، خيلي ساده تر ميشود.
گام دوم : وسايل را آماده كنيد
نخ و سوزن و تكه‌هاي چرم را آماده كنيد
نخ و سوزن و تكه‌هاي چرم را آماده كنيد

ابتدا بايد تكه‌هاي چرم تان را براي دوختن آماده كنيد. در قسمت قبل آموزش چرم دوزي روش‌هاي مختلف سوراخ كردن چرم را ياد گرفته ايد.

بعد از چرم نوبت به سوزن ميرسد كه بايد آن را به روش صحيح نخ كنيد. اينكار را هم در اين دوره آموزش چرم دوزي به شما ياد داده ايم. همانطور كه قبلاً گفته بوديم وقتي مي‌خواهيد از پايه چرم دوزي براي دوخت چرم استفاده كنيد بايد هر از دو سوزن همزمان استفاده كنيد و به دو سر نخ سوزن وصل كنيد.
در ساختني بخوانيد : با چند كش و يك پياله جعبه گوشواره بسازيد!
گام سوم : نخ را از چرم رد كنيد
نخ را از سوراخ اول رد كنيد
نخ را از سوراخ اول رد كنيد

اگر مي‌خواهيد از پايه چرم دوزي استفاده كنيد، بايد تكه‌هاي چرم را كاملاً روي هم تراز كنيد و داخل پايه بگذاريد. همانطور كه گفتيم مي‌توانيد تكه‌هاي چرم را با گيره هم كنار هم نگه داريد يا با دست تان همينكار را بكنيد. در هر سه حالت روش كار يكي است.

يكي از سوزن‌ها را از نزديك ترين سوراخ به خودتان رد كنيد. سوزن‌ها را به سمت بالا بكشيد تا مطمئن شويد اندازه نخ دو طرف چرم با هم برابر است.

حالا يك سوزن در دست راست تان و يك سوزن در دست چپ تان داريد.
گام چهارم : كوك اول را بزنيد
كوك اول را بزنيدروش رد كردن سوزن از پشت كوك اول

مهمترين نكته در كوك زدن چرم اين است كه سبك حركات تان يكسان باشد. هميشه بايد كوك بعدي را با همان دست تان بزنيد و سوزن بعدي را هم با روش يكسان از سوراخ‌ها رد كنيد.

بعد از اينكه نخ را از سوراخ اول رد كرديد، سوزني كه در دست چپ تان نگه داشته ايد را از سوراخ بعدي رد كنيد. نخ را تا انتها بكشيد.

حالا سوزني كه در دست راست است را از همين سوراخ و پشت نخ سمت چپ رد كنيد (در تصوير دوم مي‌بينيد كه روش كار چطور است).

اگر مي‌خواهيد ظاهر كوك‌ها يكدست و مرتب باشد، بايد نخ دومي‌كه از يك سوراخ رد مي‌كنيد را پشت نخ اول قرار بدهيد. اگر نخ دوم جلوي نخ اول قرار بگيرد، كوك‌ها باد مي‌كنند و ظاهرشان نامرتب ميشود.

هر دو سوزن را از چرم دور كنيد و با كمي‌فشار به سمت بيرون بكشيد تا نخ كاملاً سفت بشود. با اينكار لبه‌هاي چرم هم به خوبي بهم نزديك ميشوند.
گام پنجم : كوك‌هاي بعدي را بزنيد
كوك زدن را ادامه بدهيد
كوك زدن را ادامه بدهيد

همين روش كار را براي ساير كوك‌ها هم تكرار كنيد و هر دو سوزن را به همين روش از سوراخ‌هاي روي چرم رد كنيد. اينكه اول سوزن سمت راست را از سوراخ‌ها رد كنيد يا سوزن سمت چپ، بستگي به اين دارد كه كارتان را با كدام سوزن شروع كرده باشيد.

براي اينكه كوك‌ها تميز و يكدست باشند بايد هميشه ترتيب حركت سوزن‌ها را رعايت كنيد.
گام ششم : كوك را بست بزنيد
روي كوك هاي آخر را بست بزنيدمي توانيد براي رد كردن سوزن از سوراخ از انبردست استفاده كنيد

وقتي هر دو سوزن را از سوراخ آخر روي چرم‌ها رد كرديد، بايد انتهاي كوك‌ها را بست بزنيد. مثل همان كاري كه هنگام دوخت پارچه انجام مي‌دهيد.

براي اينكه دوخت چرم حسابي محكم بشود بايد حداقل روي دو يا سه تا از سوراخ‌ها را بست بزنيد. سوزن سمت چپ را از سوراخ قبلي اش رد كنيد و همين كار را براي سوزن سمت راست هم تكرار كنيد.

وقتي بخواهيد براي سومين بار نخ و سوزن را از يك سوراخ رد كنيد احتمالاً كمي‌كارتان سخت ميشود. براي بيرون كشيدن سوزن‌ها مي‌توانيد از انبردست هم استفاده كنيد. پايه چرم دوزي اينجا هم كار را خيلي ساده تر ميكند.
در ساختني بخوانيد : با پيچ و تخته بدون استفاده پلاك فلزي شيك و منحصر به فرد بسازيد

وقتي داريد روي كوك‌ها را بست ميزنيد بايد نخ را خيلي محكم بكشيد. اگر نخ شل باشد، كوك‌هاي آخر بزرگتر از بقيه بنظر ميرسند.
گام هفتم : نخ را ببريد
اضافي نخ را با كاتر ببريد
اضافي نخ را با كاتر ببريد

بعد از بست زدن انتهاب كوك مي‌توانيد اضافي نخ را ببريد. نخ را محكم بكشيد و با كاتر آن را از لبه ببريد. با انگشت تان نوك نخ را روي كوك‌ها فشار بدهيد تا ثابت بشود.
گام هشتم : اشكال يابي
كوك زدن چرم برايتان سخت است؟
كوك زدن چرم برايتان سخت است؟

وقتي براي اولين بار چرم را كوك مي‌زنيد، احتمال بروز مشكل خيلي زياد ميشود. در ادامه به برخي از اشكالات رايج اشاره مي‌كنيم و به شما مي‌گوييم كه چطور آنها را برطرف كنيد.

سوزن‌ها از سوراخ رد نمي‌شوند :

براي حل اين مشكل دو راه داريد : يكبار ديگر سوراخ زن يا سمبه را از سوراخ‌ها رد كنيد تا سوراخ‌ها كمي‌بزرگتر بشوند. گذشت زمان باعث ميشود سوراخ‌هاي روي چرم كمي‌بسته بشوند و گاهي اوقات لازم است دوباره سوراخ‌هار ا كمي‌بازتر كنيد.

اگر سوراخ‌ها به اندازه هستند، مي‌توانيد از انبردست استفاده كنيد. گاهي اوقات رد كردن سوزن از سوراخ‌هاي روي چرم نياز به قدرت زيادي دارد و فقط انبردست كارتان را راه مي‌اندازد.

استفاده از انبردست موقع بست زدن هم كمك زيادي ميكند.

بعد از رد كردن نخ از چرم، سوراخ‌ها بدشكل ميشوند :

دليل بروز اين مشكل خشكي بيش از حد چرم است. گاهي اوقات اصطكاك ناشي از كشيدن نخ باعث ميشود چرم بيش از حد چروك بشود يا لبه سوراخ‌ها بريده بشود. براي حل اين مشكل مي‌توانيد با كمي‌روغن جوجوبا چرم را نرم كنيد.

كوك‌ها موجي و بدشكل هستند :

اگر احساس كرديد كوك‌هايتان ضعيف و موجي هستند، مشكل از نحوه كوك زدن يا سوراخ‌هايي است كه روي چرم ايجاد كرده ايد.

حتماً قبل از سوراخ كردن چرم از شيارزن استفاده كنيد. استفاده از اسپيسر كوك هم كوك زدن را خيلي ساده تر ميكند. اگر از سوراخ زن استفاده مي‌كنيد، مطمئن بشويد سوراخ‌ها كج نيستند.

اگر سوراخ‌هاي روي چرم ايراد ندارند، بايد دنبال مشكل در نحوه كوك زدنتان بگرديد. ابتدا مطمئن شويد روش كارتان روي همه سوراخ‌ها يكسان است؛ هميشه يكي از سوزن‌ها را رد كنيد و سپس سوزن دوم را از پشت آن رد كنيد. بعد از هر كوك نخ را محكم بكشيد.
چرم دوزي را تمرين كنيد

اگر مي‌خواهيد همه چيزهايي كه در اين دور آموزش چرم دوزي ياد گرفته ايد را در يك پروژه ساده تمرين كنيد، ساخت جاكارتي چرم را به شما پيشنهاد مي‌كنيم. اين جاكارتي يكي از ساده ترين وسايل چرمي‌ساختني است و براي مبتدي‌ها مناسب است. بعد از ساخت اين جاكارتي ساده مي‌توانيد سراغ ساختني‌هاي چرمي‌پيچيده تر برويد و آنها را هم بسازيد.

امتیاز:
بازدید: 18
برچسب:
:
[ 1397/4/28  ] [ ۰۵ ] [ handybag ] [ ]
[ ]
.: Weblog Themes By tibablog :.

درباره وبلاگ

نويسندگان
لینک دوستان
لينكي ثبت نشده است
نظرسنجی
لینک های تبادلی
فاقد لینک
تبادل لینک اتوماتیک
لینک :
خبرنامه
عضویت لغو عضویت
پيوندهای روزانه
لينكي ثبت نشده است
پنل کاربری
نام کاربری :
پسورد :
عضویت
نام کاربری :
پسورد :
تکرار پسورد:
ایمیل :
نام اصلی :
آمار
امروز : 0
دیروز : 0
افراد آنلاین : 1
همه : 29
موضوعات وب
موضوعي ثبت نشده است
آرشيو مطالب
امکانات وب